Blisko stąd także do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich – to najstarsze polskie muzeum na wolnym powietrzu; powstało w 1906 r.
Rozbudowywany przez lata skansen prezentuje obecnie zwiedzającym zabudowę dawnej wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVIII do poł. XX wieku. Na powierzchni 22 ha znajduje się ok. 40 obiektów, w tym: 7 zagród, 2 założenia dworskie, 4 dworki, 5 chałup, wiejska szkoła z izbą lekcyjną, kościół, 2 wiatraki, trak, kuźnia. Wnętrza budynków i zagrody wyposażone są w dawne sprzęty i urządzenia gospodarcze. Spacer wiejską drogą urozmaicają kapliczki, krzyże przydrożne, płoty. Walory muzeum podnosi malownicze położenie nad jeziorem Goluń (część kompleksu jezior wdzydzkich) i różnorodna roślinność (las, zieleń parkowa, ogródki kwiatowe i warzywne oraz uprawy polowe). Niektóre zabytkowe urządzenia są czasowo uruchamiane (np. wiatrak „holender”, trak poruszany lokomobilą parową, koło garncarskie, piec chlebowy, itp.). W kościele odprawiane są nabożeństwa, odbywają się śluby i inne uroczystości.
Więcej informacji na stronie internetowej skansenu www.muzeum-wdzydze.gda.pl.
Wycieczkę do skansenu we Wdzydzach warto wzbogacić o wizytę w Odrach – to największe w Polsce (i jedno z największych w Europie) skupisko kamiennych kręgów i kurhanów, pozostawiające u zwiedzających niezapomniane wrażenia. Równie interesujące jest inne miejsce, leżące na północy od Jeziora Długiego, niedaleko wsi Węsiory. Znajdziemy tam jedno z najbardziej zagadkowych miejsc w Polsce. Mowa o tutejszych tajemniczych kamiennych kręgach. Badacze są przekonani, że zbudowali je Goci, ale nie wszyscy zgadzają się z tą tezą – część osób uważa, że powstały znacznie wcześniej. Choć może wydawać się to kontrowersyjne, kręgom przypisuje się niezwykłą moc energetyczną. Warto samemu sprawdzić, czy się ją odczuwa…
Blisko stąd także do Borów Tucholskich i nad morze. To zaledwie ok. 80 km – zatem jednodniowy wypad na piękne plaże Rowów lub Ustki nie stanowi najmniejszego problemu.
W odległości dwóch kilometrów od Gacówki można odwiedzić pozostałości starego, poniemieckiego cmentarza, na którym pochowano żołnierzy z okresu pierwszej wojny światowej. Do ciekawostek należy też pomnik poświęcony pamięci znakomitego niemieckiego mistrza bokserskiego Maxa Schmelinga, który przez kilka lat mieszkał w tej okolicy.
Osoby ceniące ekologiczne źródła energii znajdą dla siebie dwie ciekawostki dużego kalibru.
Pierwsza z nich to wiatraki w miejscowości Wałdowo, w pięknie ukształtowanym terenie.
Druga – to światowej sławy szlak elektrowni wodnych, w skład którego wchodzi najstarsza na świecie nieprzerwanie działająca elektrownia wodna Struga w Soszycy.